تبلیغات
نماز - راهکارهای جذب دیگران به نماز

آشنایی با نماز

راهکارهای جذب دیگران به نماز

نویسنده :عرفان عمارلو
تاریخ:سه شنبه 29 آذر 1390-02:33 ب.ظ

الف) ( تبیین نیاز درونی انسان ها به نیایش و پاسخ این نیاز توسط نماز )

برای هر قشری به زبانی باید سخن گفت : مخصوصا با جوان ها ، دانش آموزان دبیرستانی و دانشگاهیان، باید با زبان خاصی صحبت كرد اگر در برخورد با آنان فقط به ترجمه ی این آیه اكتفا كنیم كه : « ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنكر» (1) شاید كافی نباشد ، چون معلوم نیست كه او چندان از فحشا و منكر كه بدان آلوده شده ناراحت باشد ، هنوز به گرفتاری های آن دچار نشده ، باید ما این آیه را توضیح بدهیم و بگوییم چرا نماز ، انسان را از فحشا و منكر باز می دارد . نماز به تو چه می دهد كه تو به سراغ فحشا و منكر نمی روی . سعی كنیم جوانان را با طعم شیرین نماز آشنا كنیم.

مسئله ی نماز ، مسئله نیایش است و باید از نیازی كه انسان به نیایش دارد سخن به میان آوریم ما باید جوان ها را متقاعد كنیم كه به نیایش در برابر خداوند احتیاج دارند. باید نماز را در ارتباط با انسان و نیازهای حقیقی انسان برای آنها تعریف كنیم كه انسان موجودی است كه با این دنیای مادی و ظاهری و ظواهر و مظاهر آن سیراب و اقناع نمی شود ، انسان در این جهان خود را غریب و تنها احساس می كند ، لذا به هر چیزی رو می كند . تا وقتی به خواسته ی خود نرسیده گمان می كند كه آرزوهایش را برآورده می كند ؛ ولی وقتی به آن می رسد دچار پوچی می شود . این تصویر سراب گونه ی جهان را ما باید ترسیم كنیم . این بیان قرآنی را ما باید ترسیم كنیم كه در این دنیا تا زمانی كه دل شما متوجه خدا نشود به هر چیزی كه روی آورید ناكام می مانید . این نیاز انسان به ثبات ، این نیازی كه انسان به جاودانگی دارد ، به حیات مطلق دارد ، به زیبایی مطلق دارد . و این نیاز حقیقی وقتی محقق می شود كه این انسان با خداوند در ارتباط باشد . به نیایش به درگاه خداوند بپردازد و بر آستان او سر فرود آورد .

و این انسان در جست و جوی نامتناهی است و به تعبیر « دكارت » یكی از فلاسفه ی اروپا « در وجود انسان هیچ نشانه ای از جانب خداوند گویاتر از نامتناهی حقیقی خداست . وقتی انسان سجاده ای می افكند و به نماز می ایستد در حقیقت در مقابل آن نامتناهی حقیقی سجده می كند ، در برابر حیات نامتناهی ، زیبایی نامتناهی ، علم نامتناهی و قدرت نامتناهی كه در این دنیا پیدا نمی كند و سرگشتگی همه در دنیا به علت آن است كه نیازهای نامتناهی را سراغ امر متناهی برده اند و آن معشیت ضنك كه قرآن می فرماید: « و من أعرض عن ذكری فان له معیشه ضنكا » ؛ (2) هر كس از یاد من اعراض كند ، پس به تحقیق برای او زندگی سختی قرار داده می شود. تجلی با ارزش در همین سرگشتگی است و این همان سرگشتگی است كه انسان غربی با همه ی ترقی ها و كشف ستاره و ماه و فضا باز به آن مبتلا است و این همه بیماری و گرفتاری برای این است كه از این امر نامتناهی حقیقی غافل اند و آن میل نامتناهی را متوجه امر محدود كرده اند. (3)

پی نوشت ها:

1. عنكبوت (29) آیه 45 .

2. طه (20) آیه 124 .

3. ر.ك : نماز نشانه حكومت صالحان ، مجموعه ی مقالات ارائه شده در سمینار نماز مشهد ، ص 95 - 104 سخنرانی جناب آقای دكتر غلامعلی حداد عادل .

منبع: كتاب دانستنی های لازم از نماز

 

راههای جذب دیگران به نماز(2)

تقویت محبت خداوند متعال در دل افراد

مفضل می گوید كه از مولایم حضرت صادق علیه السلام شنیدم كه فرمودند: خداوند به حضرت موسی علیه السلام فرمود: یا ابن عمران ، كذب من زعم أنه یحبنی فاذا جنه اللیل نام عنی ، ألیس كل محب یحب خلوه حبیبه ؟ ها أنا ذا یابن عمران ، مطلع علی أحبائی اذا جهنم اللیل حولت أبصارهم فی قلوبهم ، و مثلت عقوبتی بین أعینهم ، یخاطبونی عن المشاهده ، و یكلمونی عن الحضور . یا ابن عمران ، هب لی من قلبك الخشوع ، و من بدنك الخضوع ، و من عینیك الدموع فی ظلم اللیل ، و ادعنی فانك تجدنی قریبا مجیبا ؛ (1)

ای پسر عمران ! دروغ می گوید آن كس كه گمان می كند مرا دوست دارد ، در حالی كه چون شب فرا رسید از من چشم می پوشد و به خواب می رود ، آیا نه این است كه هر عاشقی خلوت با معشوق را دوست دارد ؟ هان ای پسر عمران ! این منم كه بر دوستانم مطلع هستم . چون شب شود چشم دلشان باز شده و عذاب من در مقابل دیدگانشان مجسم می شود و مانند كسانی كه مرا با چشم می بینند با من صحبت می كنند و رخ به رخ به گفت و گو می نشینند . ای پسر عمران ! در دل شب های تار از دلت خشوع و از تنت خضوع و از چشمانت قطرات اشك نثار من كن و مرا بخوان كه مرا به خود نزدیك و اجابت كننده ی دعوتت خواهی یافت .

راه های ایجاد محبت خداوند در دل و تقویت آن

(1) معرفت و شناخت خداوند

اوحی الله الی نجیه موسی : یا موسی أحبنی و حببنی الی خلقی ، و حبب خلقی الی ، قال: هذا أحبك ، فكیف أحببك الی خلقك [و أحبب خلقك الیك] ؟ قال : اذكر لهم آلائی و نعمائی علیهم ، و بلائی عندهم لیحبونی فانهم لا ینكرون اذ لا یعرفون منی الا كل خیر ؛ (2)

خداوند به حضرت موسی علیه السلام وحی فرمود: ای موسی ! مرا دوست بدار و كاری بكن كه مردم نیز مرا دوست بدارند و خلق را در نزد من محبوب ساز .

حضرت موسی علیه السلام عرض كرد: این كه خودم تو را دوست بدارم موجود و معلوم است اما چگونه محبت تو را در دل بندگانت ایجاد نموده و تقویت نمایم و هم چنین بندگانت را نزدت محبوب سازم؟ خداوند فرمود: برای آنان نعمت ها و الطافم را به نمایش درآور و [ علت و حكمت های سازنده ی ] گرفتار نمودشان را برایشان بازگو كن تا مرا دوست بدارند ؛ زیرا آنان [ پس از معرفت خواهند فهمید كه] از من جز خیر و خوبی سراغ ندارند .

علمای اخلاق می گویند : هر انسانی علاقه اش به اشخاص و اشیاء ، برگشت به یكی از پنج چیز زیر دارد:

1. هر انسانی خودش را دوست دارد و به كمال و جاودانگی علاقه مند است و از نابودی و نقص تنفر دارد و لذا به علم ، قدرت ، مال و ... به خاطر كمال و به فرزند به خاطر جاودانگی خودش ، عقلش می ورزد .

2. هر انسانی احسان كننده ی به خودش را دوست دارد و بدین جهت یكی از درخواست های پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و سلم از خداوند این بود كه : اللهم لا تجعل لفاجر علی یدا فیحبه قلبی ؛ (3) خدایا در زندگیم این مسئله پیش نیاید كه انسان گناه كاری به من احسان نماید و این سبب شود كه من به او علاقه مند بشوم .

3. هر انسانی احسان كننده را دوست دارد و وقتی در غیابش از خدماتش تعریف می كنند به او علاقه مند می شود اگر چه خود او هم احسان نكرده باشد .

4. هر انسانی جمال و زیبایی را دوست دارد چه زیبایی ظاهر و چه زیبایی باطن ، مانند ، علم ، شجاعت و ... كه در هر كس به او علاقه مند می شود.

5. هر كس افرادی كه با او تناسب دارند دوست دارد و از قدیم گفته اند:

كبوتر با كبوتر ، باز با باز

كند همجنس با همجنس پرواز

و بدین جهت در یك جمع ، بچه ها فورا جذب هم شده و ... .

حال اگر تمامی این پنج چیز در یك فرد جمع شود قطعا محبت و علاقه به او بیشتر خواهد شد و اگر تمامی اینها به صورت كامل در یك فرد باشد كه فوق آن تصور نداشته باشد قطعا باید به او بیشترین علاقه و محبت باشد.

با توجه به مطالب فوق چون تمام این صفات در وجود مقدس حضرت حق به صورت اكمل جمع است باید انسان بیشترین محبت را به خداوند داشته باشد ، زیرا همه ی صفات كمالیه و جمالیه در ذات اقدس او جمع است و اما توضیح مطلب :

1. انسانی كه خود ، كمال و جاودانگی اش را دوست دارد اگر به این باور برسد كه همه چیزش از خداوند است و حتی نیازش به خداوند از نیاز تصورات ذهنی به تصور كننده ی آنها بیشتر است ، زیرا هم در اصل وجود و هم در بقای لحظه به لحظه با توجه به نیازهای فراوان انسان به عنایات الهی خود را وابسته به خدا می بیند و در نتیجه بالاترین محبت را به خداوند قرار می دهد.

2. اگر انسان ، احسان كننده ی به خود را دوست دارد ، در این عالم چه كسی جز خداوند احسانش به انسان بیش از دیگران است. كه خود در قرآن كریم فرموده است : « ان تعدوا نعمت الله لا تحصوها » ؛ (4) اگر بخواهید نعمت های خداوند را احصاء و شمارش كنید، توان آن را ندارید . [ پس باید بیشترین محبت به او باشد].

3. انسانی كه احسان كننده را دوست دارد اگر چه به او احسان نكرده باشد ، چه كسی برتر از خداوند متعال كه احسانش همه ی هستی را شامل است ؛ پس باید بالاترین محبت به خداوند باشد .

4. انسانی كه جمال و زیبایی ظاهری و باطنی را دوست دارد چه كسی جمیل تر از خداوند متعال می باشد . اگر انسان عالم را دوست دارد او عملش بی نهایت است و اگر انسان شخص قدرتمند را دوست دارد او قدرتش بی نهایت و علی كل شیء قدیر است و ... ، پس باید بیشتر محبت به خداوند متعال باشد .

5. اگر محبت به خاطر تناسب باشد كه كبوتر با كبوتر ... باید گفت : چه تناسبی بالاتر بین بنده و خداوند موجود است كه علی علیه السلام بخشی از این تناسب ها را در مناجاتش بیان نموده است :

مولای یا مولای أنت المولی و أنا العبد و هل یرحم العبد الا المولی ؟ مولای یا مولای أنت المالك و أنا المملوك و هل یرحم المملوك الا المالك ؟ مولای یا مولای أنت الخالق و أنا المخلوق و هل یرحم المخلوق الا الخالق ...؟ مولای یا مولای أنت القوی و أنا الضعیف و هل یرحم الضعیف الا القوی ؟ مولای یا مولای أنت الغنی و أنا الفقیر و هل یرحم الفقیر الا الغنی ؟ مولای یا مولای أنت المعطی و أنا السائل و هل یرحم السائل الا المعطی ...؟ مولای یا مولای أنت الرازق و أنا المرزوق و هل یرحم المرزوق الا الرازق ...؟ مولای یا مولای أنت الرب و أنا المربوب و هل یرحم المربوب الا الرب... ؟(5)

و چون خداوند بیشترین تناسب را با بنده دارد پس بنده باید بیشترین محبت را به او داشته باشد و از طرفی چون در خداوند متعال همه آن پنج سبب جمع است و كامل ترین آنهاست پس باید بیشترین محبت به خداوند باشد بدین جهت خداوند متعال می فرماید: « و الذین أشد حبا لله »؛(6) و آنها كه ایمان [ واقعی ] دارند بیشترین محبت را به خداوند دارند .

(2) استمداد از خداوند متعال

1. « اللهم اجعل حبك أحب الأشیاء الی ... ؛ (7) خداوندا ! محبت خودت را محبوب ترین چیزها در نزد من قرار ده » .

2. حضرت زین العابدین علیه السلام در دعاهایش عرض می كرد: « اللهم انی أسالك أن تملأ قلبی حبا لك ؛(8) خداوندا از تو می خواهم كه دل مرا از محبت خودت پر سازی » .

3. پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در دعاهایش عرض می كرد: « اللهم انی اسألك حبك و حب من یحبك ، و العمل الذی یبلغنی حبك ، اللهم اجعل حبك أحب الی من نفسی و أهلی و من الماء البارد ؛(9) خداوندا! از تو می خواهم محبت خودت و محبت كسی كه تو را دوست دارد و توفیق انجام كاری كه مرا به محبت تو برساند به من روزی كنی ، خداوندا ! محبت خودت را در دل من محبوب تر قرار بده از دوست داشتن خودم و اهل و عیالم و از آب سرد و خوشگوار [ به هنگام تشنگی زیاد] ».

پی نوشت ها:

1. بحارالانوار ، ج 84 ، ص 139 .

2. سید حسن شیرازی ، كلمه الله ، ص 454 .

3. محجه البیضاء ، ج 8 ، ص 11 .

4. ابراهیم (14) آیه 34 .

5. مفاتیح الجنان ، اعمال مسجد كوفه .

6. بقره (2) آیه 165.

7. میزان الحكمه ، ج 2 ، ص 214 .

8. همان .

9. همان .

منبع: كتاب دانستنی های لازم از نماز

 

راههای جذب دیگران به نماز (3)

تقویت روحیه ی قدرشناسی در افراد

یكی از صفات والای انسانی كه دین مقدس اسلام روی آن تأكید فراوان دارد ، داشتن روحیه ی قدرشناسی است كه اگر كسی به انسان خدمتی كرد تا می تواند سعی كند بیش از آن جبران نماید قرآن كریم می فرماید :

« و اذا حییتم بتحیه فحیوا بأحسن منها أو ردوها » ؛ (1) هرگاه كسی به شما تحیت و احترامی نمود ، سعی كنید به بهتر از آن پاسخ گویید و یا [ اگر نمی توانید ] به مانند آن جبران نمایید .

حضرت علی علیه السلام می فرماید: حق علی من أنعم علیه أن یحسن مكافاه المنعم ، فان قصر عن ذلك و سعه فعلیه أن یحسن الثناء . (2)

شایسته است كسی كه به او احسان شده است به خوبی جبران نماید و اگر توان ندارد حداقل با زبانش از احسان كننده قدرشناسی كند .

حضرت علی علیه السلام می فرماید : لو لم یتوعد الله علی معصیته لكان یجب أن لا یعصی شكرا لنعمه . (3)

اگر خداوند بر مخالفتش وعده ی مجازات و عذاب هم نداده بود ، واجب بود كه معصیت خدا انجام نگیرد به خاطر سپاس گزاری از نعمت هایی كه كرامت كرده است .

پی نوشت ها:

1. نساء (4) آیه 86 .

2. بحارالانوار ، ج 68 ، ص 50 و 47 .

3. نهج البلاغه ، حكمت 282 .

منبع: كتاب دانستنی های لازم از نماز

برگرفته از سایت راسخون
Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 12:40 ق.ظ

You said this terrifically.
tarif cialis france cialis efficacit enter site natural cialis cialis sicuro in linea wow look it cialis mexico canada discount drugs cialis only now cialis 20 mg tadalafil 10 mg cialis para que sirve cialis generic tadalafil buy
cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:11 ق.ظ

Wow a lot of terrific advice.
generic cialis levitra cialis generico cialis for sale cialis generico viagra or cialis ou trouver cialis sur le net generic cialis with dapoxetine we like it cialis soft gel cialis alternative cialis 30 day trial coupon
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:15 ق.ظ

You revealed this adequately!
low dose cialis blood pressure cialis 30 day sample cialis professional yohimbe viagra or cialis comprar cialis navarr enter site 20 mg cialis cost prescription doctor cialis cialis 20 mg best price click now buy cialis brand ou acheter du cialis pas cher
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:50 ب.ظ

Amazing content. Thanks.
cialis cost price cialis wal mart pharmacy sialis cialis generico in farmacia online cialis cialis generico milano tadalafil 10 mg cialis sans ordonnance ou trouver cialis sur le net generic low dose cialis
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 12:50 ب.ظ

You said that terrifically.
cialis prezzo al pubblico low dose cialis blood pressure click here take cialis enter site 20 mg cialis cost cialis generic tadalafil buy cipla cialis online cialis cuantos mg hay generic low dose cialis cialis online callus
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 01:20 ق.ظ

This is nicely said! !
cialis ahumada cialis 100 mg 30 tablet pastillas cialis y alcoho 5 mg cialis pharmacie en ligne viagra vs cialis cialis from canada generic cialis in vietnam cialis efficacit cialis reviews tadalafil tablets
buy cialis online cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 01:00 ق.ظ

Regards! I enjoy it.
we use it 50 mg cialis dose tesco price cialis we like it safe cheap cialis low cost cialis 20mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cuanto cuesta cialis yaho buying brand cialis online buy cialis online cheapest i recommend cialis generico buy cialis online legal
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 11:53 ق.ظ

You have made your stand quite effectively!.
compare prices cialis uk generic cialis 20mg tablets cialis 10mg prix pharmaci deutschland cialis online viagra or cialis only now cialis 20 mg cialis generisches kanada cialis lowest price click here cialis daily uk cialis without a doctor's prescription
buy cialis online cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 12:54 ق.ظ

You actually reported this very well!
the best site cialis tablets acheter cialis kamagra usa cialis online effetti del cialis order a sample of cialis warnings for cialis cialis online cialis 5 mg buy side effects for cialis cialis online
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 11:40 ق.ظ

Kudos! Helpful stuff!
when can i take another cialis cialis 5mg billiger free generic cialis cialis billig cialis 5 mg para diabeticos cialis 30 day trial coupon comprar cialis 10 espa241a buying cialis in colombia cialis 20mg preis cf price cialis best
where to buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:25 ق.ظ

With thanks, Ample content!

cialis online deutschland cialis patent expiration cialis for sale south africa cialis taglich achat cialis en europe cialis tablets cialis lowest price we like it safe cheap cialis miglior cialis generico cialis sale online
buy tadalafil online
جمعه 9 آذر 1397 12:55 ب.ظ

With thanks. Numerous facts!

how to buy cialis online usa order a sample of cialis warnings for cialis cialis for sale click now cialis from canada cialis usa cost cialis patent expiration 5 mg cialis coupon printable 5 mg cialis pharmacie en ligne acquistare cialis internet
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:19 ق.ظ

You actually explained this well!
safe dosage for cialis click here take cialis click now buy cialis brand cialis coupons cialis generique cialis for bph cialis preise schweiz cialis side effects cialis mit grapefruitsaft american pharmacy cialis
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:57 ب.ظ

You mentioned this exceptionally well!
prezzo di cialis in bulgaria generic cialis levitra buy cialis online legal side effects of cialis buying brand cialis online generic cialis 20mg tablets cialis 20 mg generic cialis pro side effects for cialis click now cialis from canada
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Tips certainly applied..
deutschland cialis online cialis dose 30mg best generic drugs cialis cialis therapie online cialis cialis official site cialis dosage recommendations cialis 5 mg schweiz trusted tabled cialis softabs online cialis
buy cialis germany
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:13 ب.ظ

You said this really well.
cialis 5 mg schweiz precios cialis peru cialis 200 dollar savings card cialis reviews cialis lilly tadalafi canadian discount cialis cialis sale online prezzo cialis a buon mercato generic cialis in vietnam click here to buy cialis
Buy cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:14 ق.ظ

Perfectly voiced certainly. .
cialis coupons printable prescription doctor cialis generic cialis 20mg uk cialis italia gratis generic cialis 20mg tablets safe dosage for cialis generic cialis levitra cialis professional from usa tesco price cialis cialis 20mg prix en pharmacie
levitra prices
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:42 ق.ظ

Many thanks. I enjoy it!
cheap 20mg levitra buy levitra 20 mg levitra without a doctor prescription levitra 20 mg bayer prezzo generic levitra levitra prices vardenafil 20mg levitra 10 mg prezzo levitra levitra 10 mg kopen
buy cialis uk
سه شنبه 10 مهر 1397 03:29 ق.ظ

You said this perfectly!
cialis 30 day trial coupon cialis generico milano price cialis wal mart pharmacy cialis 5 mg buy cialis tadalafil prices for cialis 50mg cialis from canada cialis usa cost venta de cialis canada bulk cialis
buy cials online
یکشنبه 8 مهر 1397 01:02 ق.ظ

Thanks, Quite a lot of info.

click here take cialis cialis dosage amounts interactions for cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis generika in deutschland kaufen sialis cialis 20 mg cost canada discount drugs cialis legalidad de comprar cialis weblink price cialis
canadian pharmacies online
شنبه 31 شهریور 1397 04:04 ب.ظ

Useful content. Thanks a lot!
canada viagra canadian prescriptions online serc 24 mg canadian medications buy viagra now canada medication prices global pharmacy canada most reliable canadian online pharmacies canadian pharmacycanadian pharmacy trust pharmacy canada buy viagra online usa
http://cialisbuys.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:33 ب.ظ

Fantastic posts. With thanks!
cialis 100mg suppliers buying cialis in colombia discount cialis buy original cialis prix de cialis cialis 30 day trial coupon cialis preise schweiz trusted tabled cialis softabs cialis ahumada buying brand cialis online
Search engines optiomization
سه شنبه 20 شهریور 1397 08:19 ق.ظ
What i do not understood is in reality how you're no longer
really much more well-appreciated than you might be now.
You are very intelligent. You understand therefore significantly relating
to this matter, produced me in my view believe it from numerous varied
angles. Its like men and women don't seem to be interested until it is something to accomplish with
Lady gaga! Your own stuffs excellent. All the time maintain it up!
viagraessale.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:35 ق.ظ

Helpful postings. Many thanks!
how do cialis pills work buying brand cialis online cialis online deutschland cialis lowest price cialis kaufen the best choice cialis woman cialis manufacturer coupon callus cialis vs viagra click here take cialis
canadian prescriptions online
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:37 ب.ظ

You actually suggested this very well.
canadian drugs drugstore online shopping order canadian prescriptions online canada pharmacies online prescriptions aarp recommended canadian online pharmacies canada medication list canada rx no 1 canadian pharcharmy online canada medication prices online drug store
http://buycialisky.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:23 ق.ظ

Really tons of amazing material!
get viagra prescription online buy viagra online next day delivery uk order viagra no prescription buying viagra online uk buy viagra online canadian pharmacy how old to buy viagra viagra no presc buy viagra online canada no prescription where to order viagra buy generic viagra online
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:47 ب.ظ

Superb write ups, Appreciate it.
cialis venta a domicilio when can i take another cialis cialis y deporte bulk cialis tadalafil chinese cialis 50 mg cialis online napol discount cialis cialis manufacturer coupon cialis for sale south africa
kawanboni.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:16 ق.ظ

You've made the point.
safe site to buy cialis online calis cialis 20mg cialis 20 mg best price cialis lilly tadalafi cialis 100 mg 30 tablet online prescriptions cialis cialis farmacias guadalajara cialis taglich 5 mg cialis coupon printable
http://cialisbuys.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:18 ب.ظ

Thank you. I appreciate this!
cialis with 2 days delivery tadalafil 5mg cialis 5 mg schweiz buy brand cialis cheap best generic drugs cialis ou acheter du cialis pas cher order a sample of cialis 5 mg cialis coupon printable we recommend cialis best buy tadalafil 20mg
KSA
سه شنبه 30 مرداد 1397 12:11 ب.ظ
Post writing іs also а excitement, if уοu know after that ʏou can write if not it is complicated tⲟ writе.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo