آشنایی با نماز

آثار و برکات نماز جماعت بر پرتو قرآن و احادیث

نویسنده :عرفان عمارلو
تاریخ:دوشنبه 28 آذر 1390-07:16 ق.ظ« اقم الصلاة لذکری » (طه 14)
در اسلام «قرآن» و «پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله » و «نماز» هر سه «ذکر» نامیده شده است و نماز رهنمودی بر وصول و حرکت به سوی کمال و رشد و عروج است . نماز در راس عبادات و ستون دین و وسیله عروج و تقرب مومن و کلید بهشت و چراغ قبر و بازدارنده از فحشا و منکر است . اگر چه نماز برای سهولت به صورت فرادا جایز شمرده شده است ولی اصل بر جماعت آن است و گر چه همه ی زمین سجده گاه و پاک قرار داده شده است اما فضیلت نماز جماعت و در مسجد آنچنان عظیم شمرده شده است که اعجاب برانگیز است و قطعاً خیر کثیر در آن نهفته است.

« اقم الصلاة لذکری » (طه 14)
در اسلام «قرآن» و «پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله » و «نماز» هر سه «ذکر» نامیده شده است و نماز رهنمودی بر وصول و حرکت به سوی کمال و رشد و عروج است .
نماز در راس عبادات و ستون دین و وسیله عروج و تقرب مومن و کلید بهشت و چراغ قبر و بازدارنده از فحشا و منکر است .
اگر چه نماز برای سهولت به صورت فرادا جایز شمرده شده است ولی اصل بر جماعت آن است و گر چه همه ی زمین سجده گاه و پاک قرار داده شده است اما فضیلت نماز جماعت و در مسجد آنچنان عظیم شمرده شده است که اعجاب برانگیز است و قطعاً خیر کثیر در آن نهفته است .
نکته تاریخی جالب توجه در این است که آن هنگام که پیامبر اکرم (ص) و امیرمومنان علی (ع) و حضرت خدیجه (س) تنها مسلمان روی زمین بودند نماز را به جماعت می خواندند عفیف کندی می گوید :
من تاجر بودم سالی به مکه آمدم امر بس شگفتی را مشاهده نمودم، دیدم همه ی مردم به بتهای چوبی وفلزی و سنگی در کعبه متوجه هستند در این میان فقط سه نفر به سوی شام (مسجد الاقصی) عبادت می کنند عباس بن عبدالمطلب نزد من بود از او پرسیدم اینها چه کسانی هستند و چه می کنند؟ گفت : آن مرد که جلو ایستاده برادر زاده ام «محمد» است و پسری که سمت راست او ایستاده برادر زاده دیگرم «علی» است و زنی که با آنها نماز می گذارد «خدیجه» همسر «محمد» است و زیر آسمان خدا جز این سه نفر کسی بر این آیین نیست (ابن اثیر اسد الغابه ج 3 ص 414 ، مصر ، بی تا)
نماز جماعت به عنوان مظهر تشکل و نظم در اسلام می باشد ، در مسجد یا هرکجا حتی در میدان کارزار و همه ، غنی و فقیر، توانگر و ناتوان ، پیر و برنا، مرد و زن ، همه در کنار هم به جماعت ایستاده اند و امام در جلو و در پایین ترین سطح قرار دارد. و حتی در جاهایی مانند دشت شیب دار اگر امام بیش از چهار انگشت بسته بالاتر از مامومین قرار گیرد نماز اشکال دارد (به نقش عملی آن در جامعه توجه شود) و همه هماهنگ و تا قبل از این که امام کاری را انجام دهد دیگران نباید پیشروی کنند و حتی اگر درجایی سهواً کاری را انجام داند باید برگردند و با امام هماهنگ شوند و اگر عقب افتادند خود را برسانند .
آیاتی از قرآن کریم و روایات فراوانی درباره آثار و برکات نماز جماعت وجود دارد که در این مقاله به آن پرداخته شده است .

مقدمه

« ان الله یدافع عن الذین آمنوا ... الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاة ...» (حج 38 و 41)
همانا خداوند از مومنان دفاع می کند ... کسانی که چون در زمین به آنها قدرت دادیم نماز را بر پا نمودند .
«نماز» کلمه ای پهلوی به معنی پرسش ، بندگی ، طاعت ، نیاز و سجود است .
در زبان عرب «صلاة» اسم در محل مصدر است که در دو باب (فعل یفعل) و (فعل یفعل) در ثلاثی مجرد به کار رفته است و در باب های افعال (اصلاء) تفعیل (تصلیه) افتعال (اصطلاء) و تفعل (تصلی) به کار رفته است و معانی آن عبارت است از :
1. توجه و انعطاف ، علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ذیل آیه 43 سوره احزاب این معنی را جامع ترین معنا می داند .
2. دعا
3. تعظیم و تبریک
4. تقدس و تحمید و تسبیح
5. صلاء و نار و آتش ، حرارت و گرما، برافروختن آتش ، بریان وبرشته نمودن ، گرم و سرخ و داغ کردن سوزاندان داخل آتش نمودن و چشیدن آتش .
6. استغفار و طلب آمرزش
صلاه از جانب خدا رحمت و برکت از جانب ملائک استغفار و تسبیح و از سوی مردم، دعا و تضرع است .
وقتی در نماز تکبیره الاحرام گفته می شود انسان رابه این اندیشه وا می دارد که همه ی آفرینش با تمام شکوه و عظمتش در مقابل خالق هستی بخش کرنش می کند و خداوند بزرگتر از آن است که در وصف آید یعنی همان مبداء و بی نهایت عظمتی که انسان با بر پا داشتن نماز با او هماهنگ می شود و کلمه ای که می تواند بیانگر این شکوه باشد همان «الله اکبر» است لذا نماز گزار سیر تکاملی و ملکوتی خود را می یابد و با خود می گوید اگر همه ی مشکلات و یا شیاطین جن و انس بر من بشورند من با عصای اعجاز آمیز نماز خود را با عظمت و قدرت بی حد الهی پیوند می زنم و از او که مافوق قدرتهاست مدد می جویم و با ردائی پاک و قلبی مملو از عشق به خالق ، اهریمنان درونی وبیرونی را کنار می زنم و در دریای الوهیت ذات اقدس الهی پیوند می زنم .
راغب اصفهانی در مفردات طی روایتی می نویسد : « المصلین کثیر و المقیمین لها قلیل » نماز خوان ها بسیارند ولی برپا دارندگان آن اندکند . در قرآن کریم واژه صلاه و مشتقات آن 129 بار به کار رفته است و مومنان را اقامه کنندگان نماز می شمارند و درباره افراد سست ایمان می فرماید : « فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون » (ماعون 5) بدون شک یکی از راه های اقامه و برپا داشتن نماز ، جماعت برگزار نمودن این فریضه الهی است .
اساساً در بسیاری از ادیان عبادت به صورت دسته جمعی برگزار می شود و در اسلام نیز باید تا حد امکان ، نماز به جماعت برگزار گردد. در این نوشتار به بررسی آثار و برکات نماز جماعت در پرتو قرآن و احادیث پرداخته می شود و به امید آن که با عمل به این سنت الهی ، از نمازگزاران حقیقی محسوب گردیم .
ان شاء الله .

الف) قرآن

نماز به جماعت ودر مسجد

«و اقیموا الصلاة و آتوالزکاة و ارکعوا الراکعین » (بقره : 43)
نماز را بر پا دارید و زکات را بپردازید و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید .
«واقیموا وجوهکم عند کل مسجد» (اعراف 29)
درهر مسجدی روی خود را به سوی خدا کنید .
در دو آیه فوق لزوم پای بندی به حضور در مسجد و برگزاری نماز جماعت تصریح شده است و در احادیث متعدد که متذکر آن خواهیم شد تقید به نماز جماعت مورد سفارش موکد است .

دستور به نماز جماعت حتی برای زنان

« یامریم اقنتی و اسجدی و ارکعی مع الراکعین » (آل عمران 43)
ای مریم برای پروردگار اطاعت کن و سجده به جای آور و با رکوع کنندگان رکوع کن!
طبق آنچه در روایات صحیح ذیل این آیه آمده است نور مقدس پنج تن آل عبا یعنی پیامبر عظیم الشأن(ص) و امیرمؤمنان(ع) و فاطمه زهرا(س) و امام حسن و امام حسین(ع) را به مریم(ع) نشان دادند و از وی خواسته شد که به داخل قدس برود و با آنان نماز بگذارد و از و چنین کرد . بسیاری از علما و فقهای شیعه با توجه به این آیه فتوا بر استجاب جماعت حتی برای زنان داده اند زیرا بسیاری از کارهای دشوار را اسلام از دوش زنان برداشته است مانند جهاد، ولی در خصوص نماز جماعت با رعایت شرایط ، حضور استحباب دارد .

ب) احادیث

ثواب حضور در مسجد وجماعت

رسول خدا که درود خدا بر او و آلش باد فرمود :
هر کس به سوی مسجدی از مساجد خداوند گام بردارد به هر قدمی که بر می دارد تا به مسجد برود و به منزل باز گردد ده حسنه دارد و ده گناه از او محو می گردد و به هرقدم درجه مقام او بالا می رود و هر کس که بر جماعت مداومت نماید از پل صراط مانند برق می گذرد و در گروه سابقون (اولین کسانی که به پیامبر (ص) گرویدند) خواهد بود و وصورتش نورانی تر از ماه شب چهارده شود و هر شب و روزی که بر نماز جماعت مداومت کند اجر شهید دارد و کسی که پیوسته در صف اول بنشیند ( وزودتر به جماعت حاضر شود) به اندازه موذن ثواب می برد و خداوند عزیز و بلند مرتبه، در بهشت مانند موذن به وی اجر می دهد (1)

اولین نماز جماعت

امام جعفر صادق علیه السلام فرمود :
اولین نماز جماعتی که برگزار شد این بود که رسول خدا (ص) نماز می خواند و امیرمومنان علی بن ابی طالب علیه السلام در کنار او اقتدا نموده بود ، ابوطالب در حالی که جعفر همراه او بود از آنجا می گذشت سپس به جعفر گفت : ای پسرم در سمت دیگر پسر عمویت رسول خدا نماز بگذار و اقتدا کن چون رسول خدا احساس کرد مامومین دو نفر شدند کمی جلو رفت (این خبر دلالت بر این دارد که اگر ماموم بیش از یک نفر شد مستحب است امام جلوتر بایستد - مجلسی ره) ابوطالب با شادمانی از آنها جدا شد و این اولین نماز جماعتی بود که در آن روز برگزار شد .(2)

نماز جماعت برآورنده حاجت

رسول خدا(ص) فرمود : چون بنده ای نماز را به جماعت به جای آورد و از خدا حاجتی بطلبد خداوند شرم مینماید که برآورده ننماید .(3)

فضیلت نماز جماعت

امام رضا علیه السلام فرمود : فضیلت نماز جماعت نسبت به نماز فرادی در هر رکعت دو هزار برابر است.
پشت سر گناهکار نماز مگذار و فقط به اهل ولایت اقتدا کن (4)

رهایی از آتش نفاق

پیامبر اکرم (ص) فرمود : نماز جماعت بر نماز فرادا 27 درجه برتری دارد .
و هرکس 40 روز در نماز جماعت شرکت نمود و از ابتدای تکبیرة الاحرام آن را درک کرد از دو چیز نجات می یابد : نجات از آتش جهنم و نجات از نفاق و دورویی .(5)

نماز کامل

پیامبر اکرم (ص) فرمود : کسی که بی دلیل در مسجد با مسلمانان نماز به جا نمی آورد او را نماز (کامل) نباشد.
و فرمود نماز به جماعت سنت است اگر چه بر نوک نیزه باشد (کنایه از این که هر چند در سخت ترین شرایط باشد)
و فرمود: اگر درباره کسی که در نماز جماعت شرکت نمی کند پرسش شد بگو : او را نمی شناسم (علامه مجلسی ذیل این روایت به نقل از امام صادق (ع) می نویسد : چنین کسی به عدالت شناخته نمی شود و غیبتش جایز می گردد و از وی باید کناره گرفت) (6)

نمازجماعت با امام دانشمند

امام صادق (ع) فرمود : نماز جماعت پشت سر دانشمند به اندازه هزار رکعت ثواب دارد و پشت سر قریشی صد رکعت (قریش جد دوازدهم پیامبر یعنی نضر بن کنانه بود و هاشم جد دوم پیامبر که سید الفریش لقب گرفت و سادات از نسل او هستند) و پشت سر عرب پنجاه رکعت و پشت سر غیر عرب 25 رکعت ثواب دارد .( احتمالاً علت فضل عرب بر غیرعرب در این روایت و روایات مشابه ، آشنایی بیشترآنان با اسلام در آن زمان و تلفظ صحیح تر کلمات نماز بوده است ولی در آغاز روایت فضل عالم و دانشمند که هزار رکعت است از همه بیشتر است .(7)

ثواب جماعت هر یک از نمازهای یومیه

از پیامبر اکرم (ص) نقل است که فرمود : هر کس نماز صبح را به جماعت به جا آورد سپس تا طلوع خورشید به ذکر خداوند بی نیاز و بلند مرتبه پردازد در بهشت هفتاد درجه خواهد داشت و ما بین هر درجه ای به اندازه ای است که اسب دونده عالی و خوش تربیت هفتاد سال بتازد و کسی که نماز ظهر را به جماعت بخواند در بهشت جاوید ، پنجاه درجه خواهد داشت و فاصله بین درجات او به اندازه تاختن پنجاه ساله اسب عالی خواهد بود و هرکس نماز عصر را به جماعت بخواند ثواب آزاد کردن هشت نفر از فرزندان اسماعیل را خواهد داشت که هریک از آنها صاحب خانه ای باشند . و کسی که نماز مغرب را به جماعت بخواند گویا یک حج و یک عمره مقبول به جا آورده است و هرکس نماز عشا را به جماعت بخواهد مانند این است که شب قدر را شب زنده داری نموده است .(8)

منبع:
سایت راسخون

پی نوشت :

1. ثواب الاعمال ، ص 259 ، بحار ، ج 85، ص 434
2. امالی شیخ صدوق ، ص 304، بحار، همان
3. تنبیه الخواطر ص 4، بحار ، ج 85، ص 435
4. تخف العقول ، ص 440، بحار، همان
5. الذکری ، ص 267، بحار ، همان
6. بحار، همان به نقل از النغلیه
7- بحار ، همان
8. امالی شیخ صدوق ، ص 41- بحار ، ج 85، ص 436
https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/
یکشنبه 3 فروردین 1399 12:26 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog
and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
נערת ליווי בבת ים
جمعه 1 فروردین 1399 03:08 ب.ظ
The best man is often the grooms most reliable and faithful good friend or relative.

The most effective man is usually the grooms most trustworthy and faithful good friend or relative.
The ushers will be the grooms brothers, cousin, or greatest pals, or brothers and close relations of the bride.
Responsibilities of the perfect Man Before the wedding, he - pays for his personal attire, purchased or rented.
May give the envelope to the officiant earlier than the ceremony.
In the course of the ceremony, he - is not a part of the processional however enters with the groom, standing behind the groom and
slightly to the left. After the ceremony, he - immediately
serves as one of the witnesses in signing the wedding
license. At the reception, he - doesn't stand within the receiving line until he can also be the father of the groom.

After the reception, he - promptly returns both his and the grooms rented formal put on to the appropriate
location.
https://royalcbd.com/product/cbd-oil-250mg/
جمعه 1 فروردین 1399 03:12 ق.ظ
Peculiar article, totally what I was looking for.
פיתוח אפליקציות
شنبه 24 اسفند 1398 06:50 ب.ظ
appreciate it a lot this web site is actually official along with
relaxed
seo service dubai
پنجشنبه 8 اسفند 1398 10:13 ب.ظ
When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added-
checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
There has to be an easy method you are able to remove me from
that service? Many thanks!
נערות ליווי במרכז
یکشنبه 4 اسفند 1398 02:08 ب.ظ
The best man is often the grooms most trustworthy and faithful
buddy or relative. The most effective man is normally the grooms
most reliable and faithful friend or relative. The ushers often is the grooms brothers,
cousin, or greatest mates, or brothers and close relatives of the bride.
Responsibilities of the most effective Man Before the marriage, he -
pays for his own attire, bought or rented. May give the envelope to the officiant before the ceremony.
Throughout the ceremony, he - will not be a part of the processional however enters with the groom, standing
behind the groom and barely to the left. After the ceremony, he -
immediately serves as one of the witnesses in signing the
wedding license. On the reception, he - does not stand within the receiving line unless he is also the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns each
his and the grooms rented formal put on to the appropriate location.
CBD oil for pain
پنجشنبه 1 اسفند 1398 07:35 ق.ظ
Awesome things here. I am very glad to look your article.
Thank you so much and I am looking ahead to touch
you. Will you please drop me a e-mail?
נערות ליווי באילת
شنبه 26 بهمن 1398 12:15 ق.ظ
5escortgirls Quick search and get up to date results Get a massage escort girl, discrete apartment
or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?
Discrete apartments? Come up with a quick search
by region
חדרים בבאר שבע
سه شنبه 22 بهمن 1398 02:12 ب.ظ
thanks a lot a lot this amazing site can be professional in addition to informal
נערות ליווי בצפון
دوشنبه 21 بهمن 1398 03:03 ق.ظ
5escortgirls Quick search and find the newest results Choose a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested in escort girls?
Discrete apartments? Generate a quick search by region
חדרים להשכרה לפי שעה בראשון לציון
شنبه 19 بهمن 1398 06:04 ب.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find during first minutes a
villa for rent by city, a number of
5escortgirls
پنجشنبه 17 بهمن 1398 06:18 ق.ظ
The very best man is usually the grooms most trustworthy and faithful friend or relative.
The most effective man is often the grooms most reliable and faithful pal or relative.
The ushers would be the grooms brothers,
cousin, or finest pals, or brothers and shut family members of the
bride. Responsibilities of the most effective Man Before the marriage, he - pays for his personal attire, bought or rented.

May give the envelope to the officiant earlier than the ceremony.
During the ceremony, he - will not be a part of the processional but enters with the groom, standing behind the groom and barely to the left.
After the ceremony, he - instantly serves as one
of the witnesses in signing the wedding license.
On the reception, he - does not stand in the receiving line except he can be the
father of the groom. After the reception, he
- promptly returns each his and the grooms rented formal wear to the appropriate location.
buy cbd
چهارشنبه 2 بهمن 1398 03:27 ب.ظ
Hi to every one, the contents present at this web site are genuinely remarkable for
people knowledge, well, keep up the good work fellows.
צימרים עם בריכה
سه شنبه 1 بهمن 1398 08:57 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in minutes a villa for rental by city, many
different rooms lofts and villas. Be impressed by photographs and data that they have to present you.
The website is a center for everyone the ads in the field, bachelorette party?
Spend playtime with an associate who leaves Israel?
It doesn't matter what the explanation it's important to rent a villa for an upcoming event
or merely a bunch recreation appropriate for any age.
The website is also the midst of rooms from the hour, which is already another subject, for lovers
who are looking for a deluxe room equipped for discreet entertainment using a spouse or lover.
Regardless of you are looking for, the 0LOFT website creates a
hunt for you to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South
and Gush Dan.
yamita
دوشنبه 30 دی 1398 11:14 ب.ظ
thanks a good deal this site will be official and laid-back
cannabis oil for pain
دوشنبه 30 دی 1398 06:38 ب.ظ
Very good article! We will be linking to this particularly great post on our site.

Keep up the good writing.
viagra
جمعه 27 دی 1398 07:44 ق.ظ
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't
show up. Grrrr... well I'm not writing all that over
again. Anyway, just wanted to say excellent blog!
eskort
سه شنبه 24 دی 1398 04:59 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thanks once again.
taiappmod com
جمعه 20 دی 1398 03:42 ب.ظ
Very good information. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
נערות ליווי
جمعه 20 دی 1398 10:46 ق.ظ
The best man is often the grooms most reliable and faithful good friend or
relative. The most effective man is normally the grooms most trustworthy
and faithful pal or relative. The ushers may be the grooms brothers, cousin,
or best friends, or brothers and shut kin of
the bride. Responsibilities of the perfect Man Before
the wedding, he - pays for his personal attire, purchased
or rented. May give the envelope to the officiant before
the ceremony. Through the ceremony, he - is not part of the processional but
enters with the groom, standing behind the groom and slightly to the left.

After the ceremony, he - instantly serves as one of many witnesses in signing the
marriage license. On the reception, he - doesn't stand within the
receiving line except he can be the father of the groom.
After the reception, he - promptly returns each his and the grooms rented formal put on to the suitable location.
coin operated horses
چهارشنبه 18 دی 1398 02:55 ب.ظ
Actually no matter if someone doesn't understand after that its up to other users that they will assist, so here it occurs.
וילות באילת
یکشنبه 15 دی 1398 10:59 ب.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find in minutes a
villa for rental by city, a variety of rooms lofts and villas.
Be afraid of the wonderful pictures and knowledge that they have
to make available you. The website is a center
for all of you the ads from the field, bachelorette party?
Have fun with a buddy who leaves Israel? Regardless of what the key reason why you have to rent a villa for
the next event or simply just a group recreation ideal for any age.
The site is also the biggest market of rooms by the hour, which is already another subject, for lovers who are trying to find a luxurious room equipped for
discreet entertainment that has a spouse or lover.
No matter what you are searching for, the 0LOFT website is really a find you to find rentals for
loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
לופט למסיבות רווקים
سه شنبه 10 دی 1398 04:47 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in minutes
a villa for rent by city, a range of rooms lofts and villas.
Be impressed by the images and information that they have to offer you.
The site is a center for everybody the ads while in the field, bachelorette party?

Use an associate who leaves Israel? Regardless of what the
rationale you have to rent a villa for an upcoming event or simply just friends
recreation suitable for any age. The website is also the midst
of rooms by way of the hour, which is already another subject, for
lovers who are trying to find an opulent room equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
Whatever you are looking at, the 0LOFT website constitutes a seek out you to identify rentals for loft villas and rooms throughout
Israel, North South and Gush Dan.
mobile legend event
جمعه 6 دی 1398 10:59 ق.ظ
It's awesome for me to have a web page, which is useful for my knowledge.

thanks admin
company formation service
جمعه 29 آذر 1398 02:49 ق.ظ
I like what you guys are usually up too. Such clever work and exposure!
Keep up the superb works guys I've added you guys to blogroll.
Best CBD Oil
دوشنبه 25 آذر 1398 10:50 ب.ظ
Awesome issues here. I am very glad to peer your post.
Thank you a lot and I'm taking a look forward to touch you.
Will you please drop me a mail?
best adjustable beds
پنجشنبه 21 آذر 1398 09:17 ق.ظ
Saved as a favorite, I really like your website!
Obituaries
دوشنبه 18 آذر 1398 09:54 ب.ظ
If some one wishes to be updated with latest technologies afterward
he must be go to see this website and be up to date
daily.
walking tours
پنجشنبه 14 آذر 1398 09:49 ب.ظ
Hello just wanted to give you a quick heads up and let
you know a few of the pictures aren't loading correctly.

I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
שרותי ליווי בתל אביב
چهارشنبه 13 آذر 1398 11:49 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date
results Choose a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Searching for escort girls?
Discrete apartments? Produce a quick search by region of Israel.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic