تبلیغات
نماز - آثار و برکات نماز جماعت بر پرتو قرآن و احادیث

آشنایی با نماز

آثار و برکات نماز جماعت بر پرتو قرآن و احادیث

نویسنده :عرفان عمارلو
تاریخ:دوشنبه 28 آذر 1390-06:16 ق.ظ« اقم الصلاة لذکری » (طه 14)
در اسلام «قرآن» و «پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله » و «نماز» هر سه «ذکر» نامیده شده است و نماز رهنمودی بر وصول و حرکت به سوی کمال و رشد و عروج است . نماز در راس عبادات و ستون دین و وسیله عروج و تقرب مومن و کلید بهشت و چراغ قبر و بازدارنده از فحشا و منکر است . اگر چه نماز برای سهولت به صورت فرادا جایز شمرده شده است ولی اصل بر جماعت آن است و گر چه همه ی زمین سجده گاه و پاک قرار داده شده است اما فضیلت نماز جماعت و در مسجد آنچنان عظیم شمرده شده است که اعجاب برانگیز است و قطعاً خیر کثیر در آن نهفته است.

« اقم الصلاة لذکری » (طه 14)
در اسلام «قرآن» و «پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله » و «نماز» هر سه «ذکر» نامیده شده است و نماز رهنمودی بر وصول و حرکت به سوی کمال و رشد و عروج است .
نماز در راس عبادات و ستون دین و وسیله عروج و تقرب مومن و کلید بهشت و چراغ قبر و بازدارنده از فحشا و منکر است .
اگر چه نماز برای سهولت به صورت فرادا جایز شمرده شده است ولی اصل بر جماعت آن است و گر چه همه ی زمین سجده گاه و پاک قرار داده شده است اما فضیلت نماز جماعت و در مسجد آنچنان عظیم شمرده شده است که اعجاب برانگیز است و قطعاً خیر کثیر در آن نهفته است .
نکته تاریخی جالب توجه در این است که آن هنگام که پیامبر اکرم (ص) و امیرمومنان علی (ع) و حضرت خدیجه (س) تنها مسلمان روی زمین بودند نماز را به جماعت می خواندند عفیف کندی می گوید :
من تاجر بودم سالی به مکه آمدم امر بس شگفتی را مشاهده نمودم، دیدم همه ی مردم به بتهای چوبی وفلزی و سنگی در کعبه متوجه هستند در این میان فقط سه نفر به سوی شام (مسجد الاقصی) عبادت می کنند عباس بن عبدالمطلب نزد من بود از او پرسیدم اینها چه کسانی هستند و چه می کنند؟ گفت : آن مرد که جلو ایستاده برادر زاده ام «محمد» است و پسری که سمت راست او ایستاده برادر زاده دیگرم «علی» است و زنی که با آنها نماز می گذارد «خدیجه» همسر «محمد» است و زیر آسمان خدا جز این سه نفر کسی بر این آیین نیست (ابن اثیر اسد الغابه ج 3 ص 414 ، مصر ، بی تا)
نماز جماعت به عنوان مظهر تشکل و نظم در اسلام می باشد ، در مسجد یا هرکجا حتی در میدان کارزار و همه ، غنی و فقیر، توانگر و ناتوان ، پیر و برنا، مرد و زن ، همه در کنار هم به جماعت ایستاده اند و امام در جلو و در پایین ترین سطح قرار دارد. و حتی در جاهایی مانند دشت شیب دار اگر امام بیش از چهار انگشت بسته بالاتر از مامومین قرار گیرد نماز اشکال دارد (به نقش عملی آن در جامعه توجه شود) و همه هماهنگ و تا قبل از این که امام کاری را انجام دهد دیگران نباید پیشروی کنند و حتی اگر درجایی سهواً کاری را انجام داند باید برگردند و با امام هماهنگ شوند و اگر عقب افتادند خود را برسانند .
آیاتی از قرآن کریم و روایات فراوانی درباره آثار و برکات نماز جماعت وجود دارد که در این مقاله به آن پرداخته شده است .

مقدمه

« ان الله یدافع عن الذین آمنوا ... الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاة ...» (حج 38 و 41)
همانا خداوند از مومنان دفاع می کند ... کسانی که چون در زمین به آنها قدرت دادیم نماز را بر پا نمودند .
«نماز» کلمه ای پهلوی به معنی پرسش ، بندگی ، طاعت ، نیاز و سجود است .
در زبان عرب «صلاة» اسم در محل مصدر است که در دو باب (فعل یفعل) و (فعل یفعل) در ثلاثی مجرد به کار رفته است و در باب های افعال (اصلاء) تفعیل (تصلیه) افتعال (اصطلاء) و تفعل (تصلی) به کار رفته است و معانی آن عبارت است از :
1. توجه و انعطاف ، علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ذیل آیه 43 سوره احزاب این معنی را جامع ترین معنا می داند .
2. دعا
3. تعظیم و تبریک
4. تقدس و تحمید و تسبیح
5. صلاء و نار و آتش ، حرارت و گرما، برافروختن آتش ، بریان وبرشته نمودن ، گرم و سرخ و داغ کردن سوزاندان داخل آتش نمودن و چشیدن آتش .
6. استغفار و طلب آمرزش
صلاه از جانب خدا رحمت و برکت از جانب ملائک استغفار و تسبیح و از سوی مردم، دعا و تضرع است .
وقتی در نماز تکبیره الاحرام گفته می شود انسان رابه این اندیشه وا می دارد که همه ی آفرینش با تمام شکوه و عظمتش در مقابل خالق هستی بخش کرنش می کند و خداوند بزرگتر از آن است که در وصف آید یعنی همان مبداء و بی نهایت عظمتی که انسان با بر پا داشتن نماز با او هماهنگ می شود و کلمه ای که می تواند بیانگر این شکوه باشد همان «الله اکبر» است لذا نماز گزار سیر تکاملی و ملکوتی خود را می یابد و با خود می گوید اگر همه ی مشکلات و یا شیاطین جن و انس بر من بشورند من با عصای اعجاز آمیز نماز خود را با عظمت و قدرت بی حد الهی پیوند می زنم و از او که مافوق قدرتهاست مدد می جویم و با ردائی پاک و قلبی مملو از عشق به خالق ، اهریمنان درونی وبیرونی را کنار می زنم و در دریای الوهیت ذات اقدس الهی پیوند می زنم .
راغب اصفهانی در مفردات طی روایتی می نویسد : « المصلین کثیر و المقیمین لها قلیل » نماز خوان ها بسیارند ولی برپا دارندگان آن اندکند . در قرآن کریم واژه صلاه و مشتقات آن 129 بار به کار رفته است و مومنان را اقامه کنندگان نماز می شمارند و درباره افراد سست ایمان می فرماید : « فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون » (ماعون 5) بدون شک یکی از راه های اقامه و برپا داشتن نماز ، جماعت برگزار نمودن این فریضه الهی است .
اساساً در بسیاری از ادیان عبادت به صورت دسته جمعی برگزار می شود و در اسلام نیز باید تا حد امکان ، نماز به جماعت برگزار گردد. در این نوشتار به بررسی آثار و برکات نماز جماعت در پرتو قرآن و احادیث پرداخته می شود و به امید آن که با عمل به این سنت الهی ، از نمازگزاران حقیقی محسوب گردیم .
ان شاء الله .

الف) قرآن

نماز به جماعت ودر مسجد

«و اقیموا الصلاة و آتوالزکاة و ارکعوا الراکعین » (بقره : 43)
نماز را بر پا دارید و زکات را بپردازید و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید .
«واقیموا وجوهکم عند کل مسجد» (اعراف 29)
درهر مسجدی روی خود را به سوی خدا کنید .
در دو آیه فوق لزوم پای بندی به حضور در مسجد و برگزاری نماز جماعت تصریح شده است و در احادیث متعدد که متذکر آن خواهیم شد تقید به نماز جماعت مورد سفارش موکد است .

دستور به نماز جماعت حتی برای زنان

« یامریم اقنتی و اسجدی و ارکعی مع الراکعین » (آل عمران 43)
ای مریم برای پروردگار اطاعت کن و سجده به جای آور و با رکوع کنندگان رکوع کن!
طبق آنچه در روایات صحیح ذیل این آیه آمده است نور مقدس پنج تن آل عبا یعنی پیامبر عظیم الشأن(ص) و امیرمؤمنان(ع) و فاطمه زهرا(س) و امام حسن و امام حسین(ع) را به مریم(ع) نشان دادند و از وی خواسته شد که به داخل قدس برود و با آنان نماز بگذارد و از و چنین کرد . بسیاری از علما و فقهای شیعه با توجه به این آیه فتوا بر استجاب جماعت حتی برای زنان داده اند زیرا بسیاری از کارهای دشوار را اسلام از دوش زنان برداشته است مانند جهاد، ولی در خصوص نماز جماعت با رعایت شرایط ، حضور استحباب دارد .

ب) احادیث

ثواب حضور در مسجد وجماعت

رسول خدا که درود خدا بر او و آلش باد فرمود :
هر کس به سوی مسجدی از مساجد خداوند گام بردارد به هر قدمی که بر می دارد تا به مسجد برود و به منزل باز گردد ده حسنه دارد و ده گناه از او محو می گردد و به هرقدم درجه مقام او بالا می رود و هر کس که بر جماعت مداومت نماید از پل صراط مانند برق می گذرد و در گروه سابقون (اولین کسانی که به پیامبر (ص) گرویدند) خواهد بود و وصورتش نورانی تر از ماه شب چهارده شود و هر شب و روزی که بر نماز جماعت مداومت کند اجر شهید دارد و کسی که پیوسته در صف اول بنشیند ( وزودتر به جماعت حاضر شود) به اندازه موذن ثواب می برد و خداوند عزیز و بلند مرتبه، در بهشت مانند موذن به وی اجر می دهد (1)

اولین نماز جماعت

امام جعفر صادق علیه السلام فرمود :
اولین نماز جماعتی که برگزار شد این بود که رسول خدا (ص) نماز می خواند و امیرمومنان علی بن ابی طالب علیه السلام در کنار او اقتدا نموده بود ، ابوطالب در حالی که جعفر همراه او بود از آنجا می گذشت سپس به جعفر گفت : ای پسرم در سمت دیگر پسر عمویت رسول خدا نماز بگذار و اقتدا کن چون رسول خدا احساس کرد مامومین دو نفر شدند کمی جلو رفت (این خبر دلالت بر این دارد که اگر ماموم بیش از یک نفر شد مستحب است امام جلوتر بایستد - مجلسی ره) ابوطالب با شادمانی از آنها جدا شد و این اولین نماز جماعتی بود که در آن روز برگزار شد .(2)

نماز جماعت برآورنده حاجت

رسول خدا(ص) فرمود : چون بنده ای نماز را به جماعت به جای آورد و از خدا حاجتی بطلبد خداوند شرم مینماید که برآورده ننماید .(3)

فضیلت نماز جماعت

امام رضا علیه السلام فرمود : فضیلت نماز جماعت نسبت به نماز فرادی در هر رکعت دو هزار برابر است.
پشت سر گناهکار نماز مگذار و فقط به اهل ولایت اقتدا کن (4)

رهایی از آتش نفاق

پیامبر اکرم (ص) فرمود : نماز جماعت بر نماز فرادا 27 درجه برتری دارد .
و هرکس 40 روز در نماز جماعت شرکت نمود و از ابتدای تکبیرة الاحرام آن را درک کرد از دو چیز نجات می یابد : نجات از آتش جهنم و نجات از نفاق و دورویی .(5)

نماز کامل

پیامبر اکرم (ص) فرمود : کسی که بی دلیل در مسجد با مسلمانان نماز به جا نمی آورد او را نماز (کامل) نباشد.
و فرمود نماز به جماعت سنت است اگر چه بر نوک نیزه باشد (کنایه از این که هر چند در سخت ترین شرایط باشد)
و فرمود: اگر درباره کسی که در نماز جماعت شرکت نمی کند پرسش شد بگو : او را نمی شناسم (علامه مجلسی ذیل این روایت به نقل از امام صادق (ع) می نویسد : چنین کسی به عدالت شناخته نمی شود و غیبتش جایز می گردد و از وی باید کناره گرفت) (6)

نمازجماعت با امام دانشمند

امام صادق (ع) فرمود : نماز جماعت پشت سر دانشمند به اندازه هزار رکعت ثواب دارد و پشت سر قریشی صد رکعت (قریش جد دوازدهم پیامبر یعنی نضر بن کنانه بود و هاشم جد دوم پیامبر که سید الفریش لقب گرفت و سادات از نسل او هستند) و پشت سر عرب پنجاه رکعت و پشت سر غیر عرب 25 رکعت ثواب دارد .( احتمالاً علت فضل عرب بر غیرعرب در این روایت و روایات مشابه ، آشنایی بیشترآنان با اسلام در آن زمان و تلفظ صحیح تر کلمات نماز بوده است ولی در آغاز روایت فضل عالم و دانشمند که هزار رکعت است از همه بیشتر است .(7)

ثواب جماعت هر یک از نمازهای یومیه

از پیامبر اکرم (ص) نقل است که فرمود : هر کس نماز صبح را به جماعت به جا آورد سپس تا طلوع خورشید به ذکر خداوند بی نیاز و بلند مرتبه پردازد در بهشت هفتاد درجه خواهد داشت و ما بین هر درجه ای به اندازه ای است که اسب دونده عالی و خوش تربیت هفتاد سال بتازد و کسی که نماز ظهر را به جماعت بخواند در بهشت جاوید ، پنجاه درجه خواهد داشت و فاصله بین درجات او به اندازه تاختن پنجاه ساله اسب عالی خواهد بود و هرکس نماز عصر را به جماعت بخواند ثواب آزاد کردن هشت نفر از فرزندان اسماعیل را خواهد داشت که هریک از آنها صاحب خانه ای باشند . و کسی که نماز مغرب را به جماعت بخواند گویا یک حج و یک عمره مقبول به جا آورده است و هرکس نماز عشا را به جماعت بخواهد مانند این است که شب قدر را شب زنده داری نموده است .(8)

منبع:
سایت راسخون

پی نوشت :

1. ثواب الاعمال ، ص 259 ، بحار ، ج 85، ص 434
2. امالی شیخ صدوق ، ص 304، بحار، همان
3. تنبیه الخواطر ص 4، بحار ، ج 85، ص 435
4. تخف العقول ، ص 440، بحار، همان
5. الذکری ، ص 267، بحار ، همان
6. بحار، همان به نقل از النغلیه
7- بحار ، همان
8. امالی شیخ صدوق ، ص 41- بحار ، ج 85، ص 436
GeburtstagsgrüßE
سه شنبه 20 آذر 1397 05:45 ب.ظ
What's up colleagues, nice post and fastidious
urging commented here, I am truly enjoying by these.
sirinevler escort
دوشنبه 19 آذر 1397 10:25 ب.ظ
I am curious tto find out what blog platform you have been working with?
I'm having some small secdurity issues with my latest website and I'd like to find something more safeguarded.
Do you havce any recommendations?
Sirinevler Escort Bayan
دوشنبه 19 آذر 1397 08:54 ب.ظ
I'm no longer positive the pace you'regetting your info,
bbut good topic. I muszt spend some time learning mmuch more
or working out more. Thank you for excellent nfo I was on the loookout for this information for my
mission.
buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 02:18 ق.ظ

Kudos, Ample data!

cialis kamagra levitra cialis generico online achat cialis en itali cialis 20 mg best price acheter du cialis a geneve cialis usa cost india cialis 100mg cost we use it 50 mg cialis dose cialis authentique suisse generic for cialis
clothes hanger
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:05 ب.ظ
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you iif that would be ok.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
Olejek konopny
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:39 ق.ظ
Hi there! Quick question that's entirely off topic. Do you know
how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from
my iphone 4. I'm trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue.

If you have any suggestions, please share. Many thanks!
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:54 ق.ظ

Thank you! Loads of information!

comprar cialis 10 espa241a cialis soft tabs for sale cialis 5mg cialis kaufen cialis without a doctor's prescription cialis purchasing online cialis generic cialis pro cialis 5 mg para diabeticos cialis tadalafil online
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:15 ب.ظ

Many thanks! Loads of postings!

5 mg cialis coupon printable cialis 30 day trial coupon cialis dose 30mg cialis pills discount cialis cialis 20 mg buy original cialis cialis tablets australia miglior cialis generico precios de cialis generico
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:48 ق.ظ

You've made the point!
we use it 50 mg cialis dose we choice cialis uk cialis 20 mg cut in half buying cialis on internet acquisto online cialis cialis reviews how to buy cialis online usa cialis soft tabs for sale cialis usa cost prix de cialis
Cialis 20 mg
سه شنبه 13 آذر 1397 01:48 ب.ظ

Terrific tips. Kudos.
pastillas cialis y alcoho cialis for sale cialis flussig cialis 30 day trial coupon cialis free trial cheap cialis buy cialis sample pack cialis 5 effetti collaterali 200 cialis coupon cialis daily
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 02:22 ق.ظ

You actually stated it really well!
cialis prezzo in linea basso order generic cialis online buy generic cialis tadalafil 20 mg cialis side effects only here cialis pills cialis for daily use prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg best price cialis pills
buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 02:03 ق.ظ

Information effectively taken.!
achat cialis en europe buy cialis online legal cialis coupons cialis rezeptfrei sterreich cialis arginine interactio achat cialis en suisse warnings for cialis fast cialis online prix de cialis cialis online
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 01:03 ب.ظ

Very good forum posts, Cheers.
cialis daily reviews no prescription cialis cheap cialis generico in farmacia cialis 5 mg scheda tecnica 40 mg cialis what if i take 5 mg cialis coupon printable order a sample of cialis best generic drugs cialis cialis professional yohimbe cialis online deutschland
where to buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:52 ق.ظ

Nicely spoken genuinely! .
cialis name brand cheap we recommend cialis info effetti del cialis cialis online napol cialis pills boards no prescription cialis cheap pastillas cialis y alcoho cialis free trial click here take cialis generic cialis at the pharmacy
Buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 01:05 ب.ظ

Thank you. A good amount of information.

buy cialis online nz generic cialis 20mg tablets cialis 10 doctissimo acheter cialis kamagra cialis generico en mexico buy cialis sample pack where to buy cialis in ontario cialis wir preise cialis name brand cheap cialis dose 30mg
buy cialis germany
شنبه 10 آذر 1397 01:24 ق.ظ

Excellent material. Appreciate it!
cialis prices in england pastillas cialis y alcoho cialis 20mg preis cf ou acheter du cialis pas cher cialis name brand cheap cialis generico buy cialis online legal cialis pills price each cialis canada callus
hack rules of survival pc 6 0
جمعه 9 آذر 1397 02:28 ب.ظ
I'm no longer sure where you're getting your info, but good topic.
I must spend a while studying much more or understanding more.

Thank you for great info I used to be searching for
this info for my mission.
buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:05 ب.ظ

Thank you! I like it.
prices for cialis 50mg wow cialis 20 cialis lilly tadalafi cheap cialis cialis canada on line cialis daily new zealand cialis 5 mg scheda tecnica acquisto online cialis cost of cialis per pill tadalafil generic
adult cam reviews
جمعه 9 آذر 1397 05:46 ق.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in truth was a entertainment
account it. Glance complex to moree introduced agreeable from you!
However, how could we keep in touch?
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 02:19 ق.ظ

Incredible plenty of valuable info.
buy generic cialis cialis flussig price cialis per pill cialis canada on line tadalafil generic cialis with dapoxetine generic cialis tadalafil cialis qualitat cialis rezeptfrei sterreich when can i take another cialis
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:58 ب.ظ

You actually said this fantastically.
the best choice cialis woman cialis free trial buying cialis overnight free generic cialis cialis 20 mg cut in half cost of cialis cvs buy cialis cheap 10 mg cialis baratos compran uk cost of cialis per pill cialis soft tabs for sale
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:47 ق.ظ

You've made your point!
warnings for cialis cialis online cheap cialis cialis patentablauf in deutschland viagra cialis levitra cialis 20mg bulk cialis 200 cialis coupon cialis e hiv click here to buy cialis
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:19 ب.ظ

Thanks! I appreciate it.
cialis tablets australia cialis generico in farmacia cialis price thailand cialis sicuro in linea order generic cialis online cialis ahumada cialis canada buy cialis online cialis cipla best buy look here cialis cheap canada
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:20 ق.ظ

Kudos. Ample posts!

generic cialis at walmart cialis coupons brand cialis generic cialis from canada cialis taglich tadalafil 20mg cialis for bph cipla cialis online how does cialis work effetti del cialis
Free Proxy List
سه شنبه 6 آذر 1397 06:07 ق.ظ
Every 60 minutes there are new public proxies
added. You can directly import these into your SEO tools or do it manually.

There are proxies for ScrapeBox and all other tools. Let me know
if you need free public proxies for other tools. I’ll try
to add them if I can.
levitra without a doctor prescription
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:52 ب.ظ

You definitely made your point!
levitra 10 mg kopen levitra without a doctor prescription buy levitra 10mg levitra online buy levitra online levitra without a doctor prescription levitra 10 mg prezzo buy levitra 20 mg levitra 20 mg levitra prices
buy cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 07:39 ق.ظ

Very well voiced certainly. !
we recommend cheapest cialis cialis 05 cialis kaufen price cialis wal mart pharmacy cialis sale online cialis canada callus cialis pills in singapore cialis para que sirve cialis generico en mexico
buy cialis online
یکشنبه 8 مهر 1397 04:40 ق.ظ

Seriously all kinds of valuable info.
recommended site cialis kanada acquisto online cialis cialis dosage amounts cialis patentablauf in deutschland when can i take another cialis cialis 5 mg para diabeticos enter site 20 mg cialis cost canadian discount cialis when can i take another cialis warnings for cialis
Generic cialis
شنبه 7 مهر 1397 01:58 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
cialis mit grapefruitsaft cialis professional yohimbe how does cialis work cialis 30 day trial coupon buying cialis overnight cialis lowest price cialis arginine interactio free generic cialis cialis billig cialis for sale
canada rx
شنبه 31 شهریور 1397 06:23 ب.ظ

Really quite a lot of very good tips!
online pharmacies legitimate canadian drugs canadian pharmacy canada vagra canadian government approved pharmacies canada viagra safe canadian online pharmacies canadian pharcharmy online24 canadian medications by mail prescription drugs without prior prescription
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo